På litterær lunsj møter Tina Harnesk Stina Åmo til samtale.
Den svensk-samiske forfatteren Tina Harnesk kommer endelig til Narvik – og vi gleder oss stort til å ønske henne velkommen til Ord i Spor under Vinterfestuka!
Tina Harnesk er en av Sápmi sine mest markante og aktuelle forfattere, prisbelønt og hyllet av både kritikere og lesere. Debutromanen Folk som sår i snø (på norsk i 2025) ble kåret til Årets bok i Sverige i 2023. Hennes neste roman, Svik som går i arv (på svensk Mödramärg), lanseres på norsk under selve Ord i Spor – et helt spesielt øyeblikk for publikum i Narvik.
Harnesks forfatterskap er kjent for sin unike blanding av burlesk humor, varme og dyp smerte – og for måten hun gir stemme til samiske historier, erfaringer og identiteter. Hun brenner for samisk litteratur og kulturliv, og ved siden av forfatterskapet er hun bibliotekar, kattebonde og hobbyfisker – en kombinasjon som bare gjør henne enda mer fascinerende.
Vi ønsker velkommen til en nær og interessant litterær lunsj under Vinterfestuka 2026.